SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda dikkat edilmesi gerekenler konusunda, blog gönderilerimize odaklanmaya başladığımızda geçen iki aylık süreçte gözle görülür bir artış fakedebilirsiniz. Sayfa içi SEO, düzenli olarak yapılması gereken bir eylem haline gelmelidir. Bize inanın bu kesinlikle işe yarayacaktır. Çünkü farklı internet sitelerinde defalarca test etme imkanımız oldu. Ancak, sizin gibi olan diğer blog yazarları gibi SEO, ilk başta kafa karıştırıcı ve ürkütücü gelebilir.

Kulağa teknik bilgiler gerekiyor gibi gelebilir. Evet aslında, blogunuzun hızlı yüklenen bir site olmasını sağlamak gibi, SEO’nun teknik yönleri vardır.

Ayrıca, SEO sürekli değişip gelişiyor. Çünkü Google gibi arama motorları sürekli olarak algoritmalarında değişiklikler ve ince ayarlar yapıyor.

Bu nedenle aslında, SEO konusunda çok az sayıda gerçek uzman var. Uzmanlar bile en yeni ve en iyi uygulamaları karşıladıklarından emin olmak için sürekli olarak sitelerinde ince ayarlar yapmak zorunda kalıyorlar.

Ancak, blog yayınlarınız için basit ama etkili, sayfa içi SEO uygulamalarından hala yararlanabileceğinizden de emin olabilirsiniz.

Ayrıca bunun en iyi yanı, oldukça basit olması ve sizin açınızdan çok az çaba gerektirmesidir.

Tüm profesyonel blog yazarları, yayınladıkları her blog için, iyi sayfa içi SEO uygulamalarını takip ettiklerinden ve uyguladıklarından emin olurlar.

SEO zorluklarınızı aşmanıza yardımcı olacak blog koçluğu hizmetleri sunuyoruz.

Blogunuz için daha fazla verim istiyorsanız ve bu konuda neler yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, bu makaleyi okuyup uygulayarak ilk adımı atabilirsiniz. Ancak hala aklınıza takılan sorunlar olursa, bizimle iletişime geçebilir ve siteniz hakkında sorularınız sorabilirsiniz. Uzman ekibimiz sitenizi inceledikten sonra ayrıntılı bir geri dönüş ile yapmanız gerekenler hakkında size bilge verebilirler. Bizimle iletişime geçmek için bu linki tıklayarak mesajınızı gönderebilirsiniz.

Şimdi ise, hemen konumuzun ayrıntılarına değinelim ve blog yayınlarınızı optimize etmeye ve organik blog trafiğinizi arttırmaya başlayalım.

Sitenizde SEO Çalışması Yapmak Rakiplerinizi Geçmenize Yardımcı Olur.

Blog SEO’sunda önemli bir yeri olan sayfa içi SEO, siz blog gönderinizi yayınlamadan önce yapmanız gereken temel bilgileri ele alacaktır.

Anlatacağımız bu SEO adımlarına genellikle sayfa içi SEO denir. Özellikle bir sayfada veya blog gönderisinde sahip olduğunuz içeriğe atıfta (göndermede) bulunurlar.

Teknik SEO faaliyetlerinin aksine, bunları uygulamak sizin için çok daha kolaydır.

Google’da veya diğer arama motorlarında bulunmasını istediğiniz herhangi bir sayfa veya gönderi iyi bir sayfa içi SEO’ya ihtiyaç duyar.

İyi haber şu ki, sayfa içi SEO ile kontrol tamamen sizde olacaktır. Google’ın örümcekleri sitenizi ve sayfanızı tararken, yayınınızı ve muhteşem içeriğinizi, örümceklerin bulabilecekleri şekilde optimize edebilirsiniz.

Örümcekler tamamen şu şekilde düşünüyor. “Evet, bu kesinlikle “xxx” konusuyla ilgili ve aramamızda üst sıralarda yer almalı.”

Ancak asıl soru şu:

Sayfa içi SEO nasıl olmalı?

Aslında sayfa içi SEO üç genel maddeden oluşuyor:

 • Anahtar kelimeler: gönderiniz boyunca doğru olanları, doğru yerlerde kullanmak
 • Bağlantılar: iç ve dış bağlantılar (dahili ve harici bağlantılar)
 • Harika ve özgün bir içerik

Bloglar için SEO konusunda muhtemelen doğru anahtar kelimelere sahip olmanın neden bu kadar önemli olduğunu belirten çok sayıda makale görmüşsünüzdür .

İşte başlayacağımız yer burası olacak.

İkinci olarak, hem sitenizden hem de diğer sitelerden gelen bağlantılara odaklanmanız gerekir . Bu, Google’daki sayfa sıralamanıza, daha sonra ayrıntılı inceleyeceğimiz şekillerde yardımcı olur.

Son olarak, insanların okumak isteyeceği bir içerik oluşturmanız gerekir. Kaliteli ve özgün bir içerik, Google’ın, yayınlarınızın kaliteli içerik olup olmadığını, üst sıralarda yer almaya değer olup olmadığını anlamasına yardımcı olur.

Ayrıca, insanlar gönderileri için içeriğinize bağlantı oluşturarak (örneğin Facebook, Pinterest gibi platformlarda paylaşarak), Google aramalarında sıralamanızı yükselttiğinden , paha biçilmez geri bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olurlar.

Sayfa İçi SEO’ ve Yardımcı Eklentiler

Daha fazlasını okumadan, bloglarınız ve sayfalarınız için SEO’yu optimize etmeye başlamadan önce, AnatoliaCode olarak şu temel eklentilerden birini yüklemenizi öneririz:

Bu, blogunuz ve blog yayınlarınız için teknik ve sayfa içi SEO ayarlamanıza yardımcı olan bir eklentidir. Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümü işinizi görebilecek düzeydedir. Ancak blogunuzu gerçekten bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız PRO sürümünü edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz sürüm, sitenizin neyle ilgili olduğunu, site yapısını, anahtar kelimeleri, meta açıklamaları vb. bilgilerin girilerek, bunları Google’a kolayca bildirmenize yardımcı olur.

Yoast SEO PRO sürümü, sitenizde birbirine bağlanacak bağlantıları bulmanıza yardımcı olur ve size beş anahtar kelimeye kadar optimizasyon sağlar.

NOT : Yoast SEO Eklentisi, Google’daki sıralamanızı otomatik olarak yükseltmez. İçeriğiniz, bağlantılarınız ve Google’ın beğendiği görsellerle doğru şeyleri yapıp yapmadığınızı bildirerek size yol göstermeye yardımcı olur. SEO ve arama motoru sıralaması, bir eklentiden çok daha fazlasını gerektirir. Bunu daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Rank Math, SEO eklentileri dünyasında dalgalar yaratan ve eski olmayan bir eklentidir. Yoast SEO PRO eklentisi kullananlar için harika bir alternatif SEO eklentisi haline geldi.

Neden? Çünkü Rank Math, PRO sürümüyle aynı özelliklerin birçoğuna sahip bir eklenti. Sayfa SEO’nuzu izlemek için birden fazla anahtar kelime eklemenizi de sağlıyor.

Yoast SEO eklentisi, daha birçok gelişmiş özelliğe sahipken, Rank Math SEO, blog yazılarını optimize etmek isteyenler, çok fazla teknik bilgisi olmayanlar veya düşük bir bütçeyle blog yazmak isteyenler için harika bir seçenektir.

1. Anahtar Kelimeler Blog SEO Uygulamalarının Olmazsa Olmazıdır.

Blog SEO uygulamalarının büyük bir kısmı, Google’da ve diğer arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olacak anahtar kelimeler ile ilgilidir. İlk başta korkutucu ve teknik gibi görünebilir, ancak anahtar kelime araştırması yapmak, sitenize organik trafik çekmenin anahtarıdır desek hiçte yalan olmaz.

Önce gönderiyi yazmaya başlamanız ve daha sonra anahtar kelimeleri içerecek şekilde düzenlemeniz önemli değil. Yazarken eklemeniz de önemli değil.

Önemli olan, gönderinizi yayınlamadan önce anahtar kelimelerinizin blog gönderinize eklenmesidir.

 

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Piyasada ücretsiz ve kaliteli bir anahtar kelime aracı veya eklentisi bulmak hiçte kolay değil. Ancak, Ubersuggest oldukça kullanışlıdır. Neil Patel‘in bu konudaki çalışmalarına güvenebilirsiniz.

Ancak anahtar kelimeleri bulmanız ve seçmeniz zor bir durum. Bunun bazı pratik kurallarımız olacak. Bu pratik anahtar kelime kuralları şunlar:

 • Tek bir anahtar kelimenin çok fazla rekabeti olacaktır.
 • Daha uzun anahtar kelime öbekleri daha az rekabete sahiptir.
 • Daha uzun anahtar kelime öbeğinde ne kadar spesifik olursanız, o kadar az rekabet şansı demektir.

Kısacası “bu anahtar kelimeyi kim neden aratsın?” diye düşünmeyin. Daha özel ve uzun anahtar kelimelere odaklanmak, rekabetten sıyrılmanıza yardımcı olacaktır.

Peki anahtar kelimeleri bulmanın en kolay yolu nedir? Google’ın ta kendisi!

Anahtar Kelimeleri Bulmak İçin Google’ı Kullan

İnsanların Google’da ne arattıklarına bakmak zamanla eğlenceli bir iş haline bile gelebilir. Burada aklınıza kendi blog konunuzla ilgili gelen kelimeleri hatta cümleleri aratarak, çıkan sonuçlardan yeni anahtar kelimeler ve içerikler elde edebilirsiniz. Aslında burada karşınıza çıkan tüm sonuçların sahipleri, sizin rakipleriniz. Bu rakipler ile ilgili düşünmeniz gereken başka hususlar olacak:

 • Yazı başlıklarında ne tür anahtar kelime öbekleri kullanıyorlar?
 • Meta açıklamalarında anahtar kelime olarak ne kullanıyorlar?
 • İlk üç ila dört gönderiyi tıkladığınızda, ağırlıklı olarak kullanılan yaygın anahtar kelime öbekleri nelerdir?

Google, herhangi bir anahtar kelimeyi arama çubuğuna girmeye başladığınızda insanların ne aradıkları konusunda size bir fikir verir.

Dolayısıyla, en iyi anahtar kelimelere ilişkin öneriler elde edebilirsiniz.

2. Gönderi Başlığında Seçtiğiniz Anahtar Kelime Cümlesini Kullanma

Blog gönderinizi SEO için optimize ettiğiniz ilk yer, seçtiğiniz anahtar kelime öbeğini başlığın kendisinde kullanmaktır.

İnsanların aradığı şey budur, bu nedenle gönderinizin neyle ilgili olduğunu en baştan açıkça belirtin.

Anahtar kelimeye sahip iyi bir başlık bir çok konuda işinize yarar:

 • Okuyucuya gönderinin tam olarak ne hakkında olduğunu söyler
 • Google’a gönderinin konusunu ve ne hakkında olduğunu anlatır.
 • Okuyucuyu bağlantıya tıklamaya ve daha fazlasını okumaya ikna eder.

Bir gönderi başlığı kısa ama açıklayıcı olmalıdır. Uzun gönderi başlıkları, Google’ın pek hoşuna gitmez.

Yoast SEO eklentisini veya Rank Math eklentisini kullanıyorsanız, başlığınızın ne kadar olması gerektiği konusunda bu eklentilerden faydalanabilirsiniz.

3. Meta Açıklaması

Meta açıklaması, Google’da çıkan sonuçların başlığının altında bulacağınız kısa özetlerdir. Bu, okuyucuya blog gönderinizden ne bekleyebileceklerini daha ayrıntılı olarak anlatan bir açıklamadır.

Burada okuyucu eyleme geçirebilmeli ve gönderinize tıklamasını sağlamaya çalışmalısınız. Gönderiniz ile ilgili bilgi verip, gönderinizi pazarlamaya çalışacağınız kısım işte burası. Meta açıklama özetleri için güçlü kelimeler veya okuyucuyu harekete geçirici kelimeler aşağıdakiler gibi herhangi bir şey olabilir:

 • Öğrenin
 • Katılın
 • Keşfedin
 • Kaydol
 • Deneyin

Meta açıklamaları genellikle yaklaşık 160 karakter uzunluğundadır.

Bir kez daha, Yoast SEO eklentisini veya Rank Math eklentisini kullanarak açıklamanızı kolayca ekleyebilirsiniz. Her ikisi de Google’ın önerdiği 120 – 158 karakter uzunluğunu aştığınızda sizi bilgilendirir. Böylelikle meta açıklamanızı girmeniz kolaylaşacaktır.

Değişiklik yapmak için Yoast SEO eklentisini kullandığınızda gördüğünüz şey budur. Slug başlığının altındaki kutuda yer alan Meta açıklamayı değiştirmek için Edit Snippet‘e tıklayabilirsiniz. Bunu Rank Math SEO ile de yapabilirsiniz. Örnekleri Yoast SEO eklentisi üzerinden vereceğiz.

Meta açıklamanızı ikna edici ve harekete geçirici bir şekilde yazmalısınız. Okuyucuyu ona tıklamaya ikna edin!

Meta açıklamaları kopyalamayın. Söz konusu gönderi için benzersiz bir özet yapın.

4. Anahtar Kelimenizi URL Uzantısına Ekleyin

Slug, anahtar kelime öbeğinizi içerecek şekilde özelleştirebileceğiniz kısa, kullanıcı dostu bir URL bağlantısıdır .

Değişiklik yapmak için kalıcı bağlantılarınızı Özel – ”% postname%” olarak ayarlamanız gerekir. Bu nedenle, bir blog oluşturmanın başında kalıcı bağlantılarınızda bu değişikliği yapmanız çok önemlidir. Bunun için WordPress yönetici panelinizden “Ayarlar” sayfasına gözatın.

Üç şekilde slug anahtar kelimesi ekleyebilirsiniz. Klasik WordPress düzenleyicisini kullanıyorsanız, önce başlığın altındaki Kalıcı Bağlantıya (permalink) tıklayarak ekleyebilirsiniz.

İkinci olarak, Gutenberg sürümünde, Belge’ye tıklayabilir ve ardından Permalink yazan yeri kullanabilirsiniz.

Son olarak, Yoast SEO ve Rank Math eklentilerini kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Eğer blog gönderinizi yayınladıktan sonra, WordPress>Ayarlar sayfasından kalıcı bağlantılarınızı değiştirdiyseniz, eski gönderilerinizin, URL slug uzantılarına mutlaka tekrar gözatın. Karşılaşacağınız bir sorun için WordPress yönlendirme eklentisi kullanmanız gerekecektir. Bu, eski URL bağlantılarınızı “%postname%” ile yeni özel sürüme yeniden yönlendirebilmeniz için gerekli olacaktır.

5. Anahtar Kelimenizi İlk Paragrafa Ekleyin

Blogunuza iyi bir SEO uygulamak, okuyucuya ve Google’a gönderinin konusunun ne hakkında olduğunu hemen bildirmeniz gerektiği anlamına gelir.

İlk paragraf, anahtar kelime öbeğini içeren özet bir giriş içermelidir.

İlk paragraf genellikle üç cümleden uzun olmamalıdır. Bunun nedeni, durumu açıklamak için kolay, akıcı bir dil kullanmanız gerektiğidir. Uzun paragraflar genellikle okuyucunun sıkılmasına ve sitenizi terk etmesine neden olur. Okuyucunuzun “sanırım doğru yerdeyim. işte aradığımı buldum.” düşüncelerine kapılmasını sağlamalısınız.

Bunun için isterseniz, ilk paragrafınızı kendi kendinize yüksek sesle okuyun. Anahtar kelime öbeğiniz kurduğunuz cümlelere uyuyor mu? Eğer bu konuda kulağınızı tırmalayan ve size mantıklı gelmeyen bir yer varsa, bunu yeniden düzenlemeli ve yeniden yazmalısınız.

6. Anahtar Kelimenizi Blog Gönderinize Ekleyin

İşte burası tüm bulmacanın çözülmesi gereken esas alan. Şimdi, blog yazınız boyunca belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanma zamanı. Bu aşama, iyi bir blog SEO’sunun ve blog yayınlarınızı optimize etmenin temel aşamalarından biridir.

Gönderinizi önceden yazdıysanız, düzenlerken kendi kendinize yüksek sesle okuyun ve yazı boyunca anahtar kelime öbeklerini ekleyip ekleyemeyeceğinizi görün. Eşit şekilde dağıtılmasını hedeflemelisiniz.

Esas anahtar kelimeniz iyi bir akıcılık ve düzen oluşturamıyorsa, ikincil anahtar kelimenizi kullanın.

Unutmayın Google, belirli bir konuyu işaret eden benzer anahtar kelime öbekleri kullanıp kullanmadığınızı anlayacak kadar sezgiseldir.

Rank Math SEO eklentisini veya Yoast SEO eklentisini kullanmak bu aşamada çok işinize yarar. Çünkü, gönderi boyunca yer alan anahtar kelimelerinizin sayısını inceleyerek size yardımcı olurlar.

Anahtar kelime öbeğini kaç kez kullandığınızı da size söylerler. Rank Math, birkaç anahtar kelime öbeği eklemenizi sağlar. Ancak bunu sadece Yoast PRO sürümü ile yapabilirsiniz. Bu özellik Yoast SEO ücretsiz sürümünde maalesef bulunmamakta.

7. Anahtar Kelimenizi Resimlerin Alt-Metnine Ekleyin

İyi bir blog SEO’su için anahtar kelime öbeğinizi eklemeniz gereken son yer, resminizin Alt-Metnidir(alternatif metin).

Görseliniz herhangi bir teknik sebepten dolayı bir sayfada görünmediğinde alternatif metin açılır ve görseli göremeyen herkes için görüntünüzü tanımlamaya yardımcı olur.

Blog yayınlarınızı alternatif metinle optimize etmek, gönderinizin Google Görseller sonuçlarında da sıralamaya girip tıklanmasını sağlamak açısından yardımcı olur. Unutmayın siz sadece yazılarınızın değil resimlerinizin de aramalarda görünmesini istiyorsunuz!

Peki bunu blog yazınızdaki resimlerinize nasıl uyguluyorsunuz?

Görüntünüzü Klasik WordPress düzenleyiciyi kullanarak yüklüyorsanız, düzenlemek ve Alt-Metin eklemek için görüntüye tıklayabilirsiniz.

Gutenberg versiyonunu kullanıyorsanız, resmi  eklediğinizde, Alt-metni doldurabileceğiniz boş bir kutu göreceksiniz.

Alt-Metin; kısa, görseli açıklayan ve anahtar kelimenin dahil olduğunu bir metne sahip olmalıdır. 

8. Dahili Bağlantıları Kullanın

Blog yayınlarınızı birbirine bağlayarak optimize etmek , blog trafiğinizi büyütmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Birçok blog sahibi bunu yapmaz fakat bu blog gönderinizi SEO için optimize etmenin en iyi yollarından biridir.

Muhtemelen hazırladığınız içerik ile ilgili en az iki veya üç blog gönderiniz daha vardır. Okuyucularınızın onları bilmesine neden izin vermiyorsunuz? Aynı zamanda Google ve diğer arama motorlarının da bilmesine izin vermek güzel olmaz mı?

Sayfa içi SEO söz konusu olduğunda, sıralama iyileşmelerine yardımcı olmak için, oluşturduğunuz yeni gönderilerin içerisinde eski blog gönderilerine bağlantılar sunmak iyi bir fikir olacaktır.

Okuyucularınız onları son blog yazılarınızda da keşfedecekler ve ilgilenirlerse üzerine tıklayacaklarıdır. Tebrikler. Eski gönderiniz artık trafik kazanıyor!

Okuyucular, blogunuzda daha fazla zaman geçirerek Google’a ve diğer arama motorlarına blogunuzun okuyucu için harika içeriklere sahip olduğunu belirtiyor. Bu, gönderilerinizin sıralamada yükselmesine yardımcı olur. Gelen trafiği elinizde tutabilmeniz çok önemlidir.

Ayrıca, Google sitenizi taradığında, sitenizi daha iyi anlar. Doğru bağlantı metnini, başka bir deyişle bağlantınızı eklediğiniz ifadeyi kullanmakta çok önemlidir.

Google’ın bağlantının neyle ilgili olduğunu ve konuyu belirlemesine yardımcı olur. Bu nedenle, her blog gönderisine veya yazılı bir URL’ye bağlantı eklemek, arama motorları tarafından düzgün bir şekilde dizine eklenme olasılığını azaltır.

Bu nedenle alakasız bir şekilde her yere ve her şeye bağlantı eklememelisiniz.

Rank Math ve Yoast SEO Pro sürümü, birbirine bağlamayı çok daha kolay ve daha hızlı hale getiren benzer blog gönderilerinin belirlenmesine yardımcı olur.

Hiçbirini kaçırmadığınızdan emin olmak için yayınlarınızda benzer etiketler ve kategoriler için filtrelenmiş bir arama yapabilirsiniz.

9. Harici Bağlantıları Kullanın

Blog ve SEO için, dikkate alınması gereken son şey harici bağlantılardır. Konuyla alakalı ve yetkili olan sitelere giden bağlantılar vererek güvenilirliğinizi arttırırsınız. Ayrıca, kullanıcıların referans alması için kaliteli bilgiler sağladıkça sitenizin sıralamasını iyileştirirsiniz.

Harici bir bağlantı eklerken, bağlantının yeni bir pencerede açılmasını sağlayan seçeneği tıkladığınızdan emin olun.

Çünkü, blog ziyaretçilerinin sayfanızdan ayrılmasını istemezsiniz. Ziyaretçilerin tekrar sitenize dönmesini sağlamalısınız.

Unutmayın, bir ziyaretçi sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa, siteniz Google’ın ve diğer arama motorlarının gözünde o kadar iyi olur!

Tüm bunları anlamak için daha derinlemesine araştırma yapmak istiyorsanız, sayfa içi SEO için harici bağlantıları daha ayrıntılı olarak açıklayan bu linke tıklayabilirsiniz.

İnsanların sitenizden ayrıldığını düşünmeyin. Bunun yerine, okuyucularınıza gönderinizin üzerinde derlenmiş ve referans verebilecekleri paha biçilmez bilgiler sağladığınızı düşünün. 

10. Harika İçerik Oluşturun

Konu gerçekten blog yayınınızı SEO için optimize etmek olduğundan göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

 • Bilgi söz konusu olduğunda daha uzun ve derinlemesine açıklamalar yapın.Google gibi arama motorları, uzun içerikleri seviyorlar.
 • Mümkün olduğunca anahtar kelimeleri içeren başlıklarkullanın. Gönderiniz içerisinde H1, H2, H3, H4 gibi etiketli başlıklar olmasına özen gösterin. Bu gönderinizi daha da okuyucu dostu haline getirir ve arama motorları kullandığınız başlıklardaki içeriği alır. Böylece sıralamalarda iyileşme sağlayabilirsiniz.
 • Kırık bağlantınız olmadığındanemin olun . Bu, özellikle eski blog yayınlarını güncelliyorsanız ve bunları iyi SEO için optimize ediyorsanız önemlidir. Bunu için Broken Link Checkereklentisini kullanabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin yorum yapmasını teşvik etmek için gönderinizin sonunda bir harekete geçirici mesaj kullanın. Yorum yazmak zorunda kalmak, okuyucuyu sitenizde daha uzun süre tutar. Böylelikle Google’a ve diğer arama motorlarına blogunuzun değerli bilgilerle dolu olduğunu bildirir.

Bir okuyucunun bir sorunu çözmesine yardımcı olmak veya aradıkları bilgileri onlara sağlamak, blog yazılarınızın kalitesini büyük ölçüde artırır.

Blog yayınlarınızı optimize etmek, eğer sürekli çaba gösteriyorsanız kolay ve organik blog trafiği arttırmanın en iyi yoludur.

Özetle: En İyi SEO Uygulamaları

Şimdiye kadar, sayfa içi SEO’nun zor olmadığını anlatmaya çalıştım. Sadece biraz zaman alıyor. Okuyucularınız için olduğu kadar arama motorları için de yazdığınızı anlamaya alışmak biraz zaman alır.

Blog yazılarınızı her yazdığınızda ve yayınladığınızda optimize etmek, her seferinde yaptığınız doğal bir şey olmalıdır. İnanın bana bu bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir.

İşte sayfadaki SEO’nuz söz konusu olduğunda, her bir blog gönderisini optimize etmenin temel adımlarının bir özeti:

 • Doğru, rekabeti az anahtar kelime öbekleri ile başlayın
 • Anahtar kelime öbeğini gönderi başlığına ekleyin
 • Okuyucuları gönderinin konusu hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet eden ve anahtar kelime öbeğinizi içeren bir meta açıklama yazın
 • Anahtar kelimeyi gönderinin URL adresine ekleyin
 • Anahtar kelime öbeğini blog yazınızın ilk paragrafına ekleyin
 • Ana anahtar kelime öbeğini ve diğer anahtar kelime öbeklerini blog gönderinize eşit olarak ekleyin
 • Eklediğiniz tüm görseller için bir anahtar kelime öbeği içeren alternatif metin girişleri yazın
 • Konuyla alakalı yazılarınıza dahili bağlantılar ekleyin
 • Yetkili, bilgilendirici ve güvenilir harici bağlantılara gönderinizde yer verin

Sizin ve blogunuzun daha kolay bulunmasını sağlamak için “Hakkımda” sayfanızı da sayfa içi SEO için optimize etmeyi unutmayın. Belirli bir niş blog olarak bulunmayı düşünüyorsanız, burası belirli ve alakalı anahtar kelimeler eklemek için harika bir yerdir!

Eğer buraya kadar bu gönderiyi okuduysanız çok teşekkür ederim. Bu gönderiden yararlanmasını istediğiniz arkadaşlarınızla bu sayfayı paylaşabilir, aklınıza takılan soruları ve bize iletmek istediğiniz düşüncelerinizi yorumlardan veya iletişim sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın!

Paylaşmak İster Misiniz?