Bilgisayar işlemcilerinin kısaltmaları hakkında aklınızda soru işaretli olabilir. Gelin hep beraber bu konuya bir açıklık getirelim.

Bir bilgisayar satın alırken, CPU, GPU ve APU arasındaki farkları bilmek önemli bir avantaj haline gelecektir. Hatta bu durum size para tasarrufu bile sağlayabilir. Bu üç teknoloji birbirlerinden ayrı roller üstlenirler. APU, CPU ve GPU teknolojilerinin işlevlerini ve bunlara ihtiyacınız olup olmadığını bilmek, yeni bir bilgisayar satın alırken önemlidir.

Peki APU, CPU ve GPU arasındaki fark tam olarak nedir?

Merkezi İşlem Birimi (CPU)

CPU, GPU ve APU arasındaki farkı bilmek önemli bir avantajdır.

Merkezi İşlem Birimi veya CPU, bilgisayarın ana beyni görevindedir. İlk bilgisayarlarda, CPU birden çok yongaya yayılmıştı ve bu şekilde görevini yerine getiriyordu. Sonrasında ise verimliliği artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmek için CPU artık tek bir yonga üzerinde bulunuyor.

Evlerinizde kullandığınız normal bir bilgisayardakinden farklı olarak çok daha küçük CPU teknolojileri de mevcut. Bunlarında adına ise “mikroişlemciler” denir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte CPU’nun kapladığı alanı azaltmak, daha küçük ve daha kompakt cihazlar tasarlamamıza ve üretmemize de olanak sağladı. Masaüstü bilgisayarlar bir çok fonksiyonu kendi başlarına halledebiliyor. Dizüstü bilgisayarlar daha ince hale gelmeye ve daha yetenekli olmaya devam ediyor. Hatta son yıllarda kimsenin dikkatinden kaçmayacağı gibi akıllı telefonlar bile çok daha güçlü.

CPU, bilgisayarınız için temel bilgi işlem fonksiyonlarını gerçekleştirir. Cihazınızın RAM’inde depolanan talimatlar, yürütülmesi için CPU’ya gönderilir. Bu, Getirme, Kodu Çözme ve Yürütme aşamalarından oluşan üç aşamalı bir sistemdir. Genel olarak bu aşamaların tamamı; girdileri almak, bu girdilerin ne olduğunu anlamak ve istenilen sonucun çıktısını yaratmak şeklinde çalışır.

Bu sistemi kullanarak, CPU’nuz işletim sisteminizi yüklemek, programları açmak, hatta elektronik tablo hesaplamaları yapmak gibi bir çok konuda size yardımcı olur. Bilgisayar oyunları gibi ağır işlemler CPU’nuza büyük bir yük bindirir. Bu nedenle karşılaştırma testleri genellikle bilgisayar oyunlarına göre yapılır.

CPU’lar, enerji tasarruflu tek çekirdekli yongalardan tutun da yüksek performanslı sekiz çekirdeklere kadar birçok varyantta mevcuttur.

Intel, Hyper-Threading teknolojisi ile dört çekirdekli bir CPU’nun, sekiz çekirdekli bir CPU gibi davranmasını sağlayabiliyor. Bu durum, CPU’nuzdan daha fazla güç ve verimlilik almanıza yardımcı oluyor.

Teknolojiye yetişmek  gerçekten zor.

Grafik İşleme Birimi (GPU)

GPU’lar grafik işlemlerini yapan işlemcilerdir.

CPU’larla yapılan tüm ilerlemeler için de hala çok büyük eksiklik var; GRAFİKLER. CPU’lar girdiyi alır ve doğrusal adımlarla çalışır. Grafik işleme ise, birden çok verinin aynı anda işlenmesini gerektirir. Grafik İşlem Birimi (GPU), CPU üzerindeki yükü azaltır ve video performansınızı artırır. Çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayar bir CPU ve GPU ile donatılmıştır, ancak durum her zaman böyle değildir. Bazen, özellikle daha düşük fiyat aralıklarında, bilgisayarınız özel bir GPU yerine tümleşik grafiklerle gelir. Bilgisayar satın alırken hangi amaçla kullanacağınızı göz önünde bulundurarak, bu seçimi yapmanız daha mantıklı olacaktır. 

Hem GPU hem de CPU benzer işlevleri yerine getirir, ancak farklı olan, bunu nasıl yaptıklarıdır. GPU’nun paralel yapısı, amacına özel olarak tasarlanmıştır. Bu tasarım, ünitenin oyun, grafik ve video oynatma için gereken saniyede milyarlarca hesaplama yapmasına yardımcı olur. GPU genellikle kendi RAM’ine sahip olan ayrı bir grafik kartına yerleştirilir. Böylece, kartın ürettiği verileri saklamasını sağlar. Ayrıca bu yerleşik RAM sayesinde, GPU bir arabellek oluşturabilir ve tamamlanmış görüntüleri siz görüntülemeniz gerekene kadar depolayabilir. Bu, özellikle video izlerken ve oyun oynarken işinize yarayacak bir özelliktir.

Bu kartlar kolayca değiştirilebildiğinden, genellikle bilgisayarınızda yapabileceğiniz en iyi yükseltmelerden biri olarak tavsiye edilir.

Hızlandırılmış İşleme Birimi (APU)

Hızlandırılmış İşleme Birimi (APU)

Fiziksel boyutun ve üretim maliyetlerinin azaltılması için, üreticiler elektronik bileşenleri tek bir yongada birleştirmenin yollarını buldular. Bu araştırmalarından sonucunda, “Yonga üzerinde sistem“(System-on-Chip / SoC) aygıtları doğdu. Bu tasarımda, tüm ana elektronikler tek bir kalıpta birleştirilmiştir ve böylece düşük maliyetli bilgi işlem cihazlarının ve akıllı telefonların büyümesini sağlamıştır.

Bununla birlikte, SoC’nin öncüsü Hızlandırılmış İşleme Birimi veya APU idi. Bu birimler CPU ve GPU’yu tek bir yonga üzerinde birleştirerek birleşik bir işlem birimi oluşturdu. Bu durum sadece maliyeti düşürmekle kalmadı aynı zamanda verimliliği de artırdı. İkisi arasındaki fiziksel mesafenin en aza indirilmesi, daha hızlı veri aktarımı ve daha yüksek performans sağlamayı başardı.

GPU’lar daha hızlı hesaplamalar için optimize edildiğinden, CPU’lar bazı işleri GPU”lara aktarabilir. Ayrı bir düzende, bu yük paylaşımından elde edilen verimlilik kazançları, ikisi arasındaki fiziksel mesafe ve veri aktarım hızları tarafından zayıflatılacaktır. Ancak, APU bu kazanımları mümkün kılabiliyor. Buna rağmen, bir APU, özel bir CPU ve GPU ile aynı performansı vermez. Ancak, iyi entegre grafiklerden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bilgisayar özelliklerinizi yükseltmek istiyorsanız, APU sizin için iyi bir alternatif olabilir. 

APU, işlemci üreticisi hepimizin bildiği AMD tarafından üretildi. Ancak işlemcileri bu şekilde birleştiren tek kişi onlar değildi. Intel’de bu alanda söz sahibi olan devlerden biri. Temel farklar ise, AMD’nin özel bir APU serisi yayınlaması, Intel ve diğer şirketlerin bunları ürün gruplarında birleştirmesiydi.

 

Artık bilgisayarınızın özelliklerini artırmak için birçok seçenek olduğunu biliyorsunuz. Ayrı bir CPU ve GPU seçerseniz, muhtemelen daha fazla para harcarsınız, ancak daha yüksek performanslar elde edersiniz.

Bir APU seçmek, bütçe ve performans arasında bir orta yoldur. Şu anda entegre grafiklerle çalışıyorsanız, APU sizin için değerli bir yükseltme olacaktır.

Paylaşmak İster Misiniz?