Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu yazı temel Git bilginiz olduğunu varsayarak tasarlandı. Dahası, yaygın bir yanlış anlamayı da açıklığa kavuşturmak istiyorum. Açık kaynak kodlu projelere katkıda bulunmak tamamen kod yazmak demek değildir. Açık kaynak kodlu projelerin belgelerini geliştirerek, işleri düzenleyerek ve sorunları çözerek katkıda bulunabilirsiniz. Genel bir kural olarak, açık kaynak kodlu projelere katkıda bulunmaya başlamadan önce, davranış kurallarını ve katkı yönergelerini okumalısınız. Davranış kuralları, projenizin katılımcıları için davranış beklentilerini belirleyen bir belgedir. Bir davranış kuralını benimsemek ve uygulamak, topluluğunuz için olumlu bir sosyal atmosfer yaratmaya yardımcı olabilir. Ayrıntılı bilgi için Opensource Guide adresine göz atabilirsiniz.

Bu küçük girişten sonra artık açık kaynak kodlu projelere katkıda bulunma sürecinin nasıl işlediğini görebiliriz.

Uygun Bir Proje Bulun

En çok zaman alan kısım aslında burasıdır. Çünkü bu, projede değişiklik yapıp, açık kaynak kodlu projeye katkı sağlayacak kadar kendinizden emin hissettiğiniz bir proje olmalıdır. Henüz bir proje bulamadıysanız, bu web sayfasını kontrol etmenizi tavsiye ederim . Burada, kullanılan teknolojilere göre filtreleyebileceğiniz çeşitli depolar bulabilirsiniz. Yalnızca JavaScript ile veya C# ile yazılmış uygulamaları arayabilirsiniz.

Projeyi Çatallayın

Bir proje seçtikten sonra, projeyi çatallamanız(fork) gerekir. Peki, “çatallanma(fork)” ne anlama geliyor? Bir projeyi çatalladığınızda, orijinal projenin bir kopyasını oluşturursunuz. Bu, yeni çatallı depoda projenin orijinalini etkilemeden istediğiniz değişiklikleri yapabileceğiniz anlamına gelir.

Bir açık kaynak kodlu proje nasıl çatallanır? Bir açık kaynak kodlu projeyi çatallamak için, arşivin ana sayfasına gitmeniz ve sağ taraftaki çatal düğmesine tıklamanız gerekir. Aşağıdaki görselde bunu daha iyi görebilirsiniz.

Bir proje seçtikten sonra, projeyi çatallamanız gerekir.

Fork butonuna tıkladığınızda, GitHub sizi orijinal deponun yeni kopyasına yönlendirir.

Peki neden bu depoyu doğrudan makinenize kopyalamıyorsunuz? Çünkü yalnızca projeye erişimi olan kişiler doğrudan projede değişiklik yapabilir. Bunlar, projeyi yaratan kişiler veya geliştiriciler olabilir.

Orijinal depoyu klonlarsanız ve doğrudan üzerinde değişiklik yapmaya çalışırsanız ne olacağını burada görebilirsiniz. İzniniz olmadığı için bir hatayla karşılaşırsınız.

Bu nedenle, GitHub hesabınızda orijinal deponun bir kopyasını oluşturmak için, açık kaynak kodlu bu projeyi çatallamanız gerekir. Sizin kullanacağınız depo çatalladığınız kopya sürüm olacaktır.

Projeyi Klonlayın

Projeyi çatalladıktan sonra, üzerinde çalışmak için projeyi makinenizde klonlamanız gerekir. GitHub profilinizdeki depoya gidin ve “Code” yazan yeşil düğmeye tıklayın.

Yeşil Code Yazısını Butonunu Buradan Görebilirsiniz.

Ardından, bağlantıyı kopyalamanız ve makinenizde aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekir:

Panoya Kopyala!

Bu komut, açık kaynak kodlu bu depoyu makinenize kopyalar ve böylece üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Şimdi projeyi en sevdiğiniz düzenleyicide açın ve bir sonraki adıma geçelim!

Bir Branch Oluşturun

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, bir branch oluşturmanız gerekir. Oluşturduğunuz bu branch tüm değişikliklerinizi saklar. Böylece proje üzerinde çalışan herkes bağımsız olarak, birbiriyle çakışmadan çalışabilir.

Branch’i adlandırmaya gelince, tüm açık kaynaklı projelerin bir adlandırma kuralı vardır. Örnek vermek gerekirse adınız/issue_fix. Örneğin, bozuk bir makale görüntüsünü düzeltmek isteseydik, branch ismim şöyle bir şey olurdu catalinpit/bozuk_makale_goruntusunu_duzelt. Alternatif olarak, şu örnekte ki gibi bir branch adı da kullanabilirsiniz issue-[issue number]. Ancak, her proje için kuralları ve yönergeleri okuduğunuzdan emin olun. Her proje bunu farklı şekilde yapar. Peki bir branch nasıl oluşturulur?

Panoya Kopyala!

Bu komut, belirttiğiniz adla yeni bir branch oluşturur. Bu noktada istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Peki bundan sonra ne olacak?

Değişiklikleri Yapma Zamanı

Branch oluşturduktan sonra projede değişiklik yapmaya hazırsınız demektir. Bu noktada, kod değişiklikleri yapabilir, belgeleri güncelleyebilir, dosyaları düzenleyebilir veya herhangi başka bir şey yapabilirsiniz. Unutmayın ki açık kaynak kodlu projelerin geliştirilmesindeki tüm katkılar önemlidir. İster yeni bir özellik eklersiniz, ister dokümantasyondaki hataları düzeltirsiniz, her ne olursa olsun tüm katkılar projeyi ayakta tutar.

Değişikliklerinizi Uygulayın

Buraya geldiyseniz sizi kutluyorum. Değişiklikleri siz yaptınız ve şimdi bir çekme isteği oluşturma zamanı geldi. Ancak, bir çekme talebini açmadan önce yine de birkaç şey yapmanız gerekir.

Her şeyden önce, git status komutu ile hangi dosyaları değiştirdiğinizi görün. Dosyaların değiştiğini gördüğünüzde ve neyi işlemek istediğinize karar verdiğinizde, aşağıdaki komutu çalıştırın:

Panoya Kopyala!

Değiştirilmiş bir sürü dosyanız veya yalnızca bir tane dosyanız olabilir. Neyi teslim etmek istediğinize bağlı olarak git add. veya  git add komutların kullanabilirsiniz. Eğer tüm dosyaları eklemek isterseniz git add . komutunu kullanın.

Bir sonraki adım, değişikliklerinizi uygulamaktır. Yani, ne yaptığınızı birkaç kelimeyle açıklamanız gerekir. Örneğin, bozuk bir URL’yi düzelttiğinizi varsayalım. Bu nedenle, commit komutu şunun gibi görünebilir:

Panoya Kopyala!

Her zaman anlamlı bir mesajlar kullanmaya çalışın. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmayın.

Değişikliklerinizi uygulamak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Panoya Kopyala!

Değişikliklerinizi gönderdikten sonra, diğer kişilerin (veya ekip üyelerinin) ne yaptığınızı ve nedenini görebilmesi için bir “pull request” oluşturmanız gerekir.

Pull Request Nasıl Oluşturulur?

Genellikle, değişikliklerinizi gönderdikten sonra, otomatik olarak “pull request” açmak için tıklayabileceğiniz bir bağlantı alırsınız. Bu olmazsa, depoya gidebilir ve Compare & Pull Request butonuna tıklayabilirsiniz.

Otomatik olarak Pull Request bağlantısı gelmezse bu görseldeki butona tıklamalısınız.

Compare & Pull Request butonuna tıkladığınızda, pull request için bir başlık ve açıklama girebileceğiniz yeni bir pencere açılır. Bunun bir örneğini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.

Pull Request göndermeden önce, her projenin yönergelerine ve kurallarına uyduğunuzdan emin olun.

Pull Request göndermeden önce,  projenin yönergelerine ve kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca, yorum alırsanız, onlara objektif bir şekilde bakın ve  kişisel olarak algılamayın. Gerekli tüm bilgileri ekledikten sonra, “Create Pull Request” yazan butona tıklayın.

Harika! Tüm değişikliklerinizi yaptınız ve bir “pull request” oluşturdunuz.

Özetle

  • Depoyu GitHub hesabınıza çatallayın
  • Makinenizde projeyi klonlayın
  • Değişiklik yapmadan önce bir branch oluşturun
  • Değişikliklerinizi yapın
  • Değişikliklerinizi uygulayın
  • Bir pull request oluşturun

Elimden geldiğince açıklayıcı ve basit bir dille anlatmaya çalıştım. Açık kaynak kodlu projelerde yardımlar ve destekler çok işe yarıyor. Ve inanın bana bir çok büyük yazılım, program, sistem ve siteler hatta oyunlar bu tip açık kaynak kodlu projelerin bir sonucu oluyor. Ayrıca kendinizi yazılım ve programlama alanlarında geliştirmek için açık kaynak kodlu projelerde geliştirmeler yapmaya çalışmak harika bir yol.

Makaleyi beğendiyseniz, daha fazla insanın yararlanabilmesi için paylaşmanız harika olurdu. Abone formunu doldurarak abone olmayı unutmayın.

Burası AnatoliaCode. Sağlıcakla Kalın.

Paylaşmak İster Misiniz?