Başlamadan önce şunu belirtmem de yarar var. İyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız elbette birden çok dile hakim olmanız gerekecektir. Ama bu yazıyı hazırlarken, daha önce programlama tecrübesi olmayan ve kendine “Hangi Programlama Dili” diye soran kişileri dikkate aldım. Yazılım ve programlama alanlarında kendinizi geliştirip, bir şeyler öğrenmeye başladığınızda, farklı programlama dillerinin sayısı kolayca göz korkutucu ve bunaltıcı bir hale gelebilir. Bu yazıda, öğrenmeye başlamak için doğru programlama dilini bulmanıza yardımcı olacak farklı programlama dilleri ve kullanımları hakkında bilgi edineceksiniz.

11 farklı programlama dilini incelediğimiz bu yazı da “Başlangıç İçin Hangi Programlama Dili” sorusuna cevap bulabilecek ve bu programlama dilleri konusunda fikir sahibi olabileceksiniz.

Bu yazıda inceleyeceğimiz asıl başlıklar şunlar olacak:

  • Hangi programlama dilleri var?
  • Her bir programlama dili ne işe yarar?
  • Hangi programlama dili öğrenilmeli?
  • Yeni başlayanlar için en iyi programlama dili nedir?

O zaman vakit kaybetmeden konumuza geçelim.

1. C

Tüm programlama dillerinin atası olarak kabul görülen C programlama dili , ilk olarak 1972’de piyasaya sürüldü. Bundan tam 48 yıl önce! C Programlama dili geçtiğimiz yıllar boyunca, en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri haline geldi. İşletim sistemlerinin programlanmasında imzası bulunan C dili, bir çok farklı alanda kullanılan bir dil.

Ancak size yalan söyleyemem. C programlama dilini öğrenmek sandığınız kadar kolay olmayacak. C dilinin biraz şifreli bir yapısı vardır. Bu yüzden alışmanız biraz zaman alır. Ancak bunu bir kez aştığınızda, dili öğrenmek oldukça kolay kabul edilir. Sonuçta bir yerden başlamak lazım. Ayrıca, C öğrenmenin iyi yanı şudur ki, üzerinde ustalaştığınızda, C programlama diline hakim olmayı başardığınızda, başka bir programlama dili öğrenmeye başlamak çok daha kolay olacaktır.

C programlama dili çok uzun zamandır kullanıldığı için diğer programlama dilleri üzerinde de güçlü bir etkisi oldu. Örneğin C#, C++, Java, JavaScript, PHP ve Python gibi dillerde, C diline hakim olduktan sonra birbirine benzeyen unsurlar bulabileceksiniz.

C Programlama Dilini Öğrenmeli Miyim?

C, piyasadaki en popüler ve modern programlama dili değil. Ancak, hala kullanımda olan çoğu programlama dilinden daha uzun bir geçmişe sahip ve hatırası olan bir abimiz. Bu yüzden C diline gereken saygıyı göstermek gerektiğine inanıyorum.

Ayrıca olaya şu açıdan bakmakta yarar var. C dilini öğrenmek, size son 40-50 yıl boyunca programlama ve yazılımın nasıl gelişip nasıl evrim geçirdiğine dair iyi bir genel bakış sağlayacaktır. Küçük bir araştırma yapacak olursanız internet var olmadan önce bile C dilini kullanan birçok geliştirici bulacaksınız.

Bu hatırlı dilin dezavantajları da yok değil. C dilinin önemli bir dezavantajı, yeni başlayanlar için öğrenmenin biraz zor olmasıdır.

Bu nedenle, öğrenilecek en iyi ilk programlama dilini arıyorsanız, Python gibi daha yüksek seviyeli bir dille yola çıkmanızı öneririm. Üst düzey programlama dillerinin “okunması” daha kolaydır. Bu, tek bir programlama dilinin nasıl çalıştığını anlamak için çok fazla zaman harcamak yerine, programlamanın temellerini öğrenmeye odaklanabileceğiniz anlamına gelir.

2. C#

C#, Microsoft için yazılım ve programlar geliştirmek adına kullanılan ana programlama dilidir. Microsoft platformu için uygulamalar oluşturmakla ilgileniyorsanız, C# sizin için mükemmel bir seçimdir.

C# için bir başka popüler uygulama da oyun geliştirmedir. Oyun endüstrisinde çalışmak istiyorsanız, C# mükemmel bir seçimdir. Örneğin kullanımı çabuk öğrenilebilen bir oyun motoru olan Unity ile C# dilini kullanarak, 2D ve 3D oyunlar geliştirmeniz mümkün.

3. C ++

C++ programlama diline, C dilinin torunu desek hiç yanlış olmaz. C++ güçlü ve yüksek performanslı bir dildir. Ancak oldukça düşük seviyelidir. Düşük seviyeli programlama dilleri daha düşük derecede soyutlama kullanır, bu da kodun “okunmasının” daha zor olduğu anlamına gelir. Düşük seviyeli bir dil öğrenmek, dilin nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla zaman harcanmasını gerektirir.

Ayrıca, C++ ile bir uygulamayı sıfırdan kodluyorsanız, çok fazla kod yazmanız gerekecektir. Ayrıca C++ ile yazılan projelerin bakımı ve yönetimi genellikle daha zordur. Projeniz üzerinde, daha kalabalık ve işini bilen bir geliştirici ekibiyle çalışmanız gerekecektir.

Ancak şimdiye kadar oynadığınız harika grafiklere sahip o oyunların çoğu C++ programlama dilinin birer ürünüdür. C++ ile kendinize daha fazla güvendiğinizde, onu birçok farklı proje için kullanabilirsiniz. C++; bilgisayar yazılımlarını, mobil uygulamaları, oyun motorlarını, oyunları veya web uygulamalarını kodlamak için mükemmeldir.

C++ Programlama Dilini Öğrenmeli Miyim?

C ++ öğrenmekle ilgileniyorsanız, öğrenmek için karmaşık bir dil olduğunu unutmayın. C++ Programlama Dilini öğrenmek için çıktığınız bu yolda kendinize iyi bir mentor veya motive edici bir unsur bulduğunuzdan emin olun. Çünkü ihtiyacınız olabilir.

Programların nasıl çalışacağı konusunda daha fazla kontrole sahip olmak istediğiniz büyük projeleri yürütmeyi hedefliyorsanız, C++ büyük olasılıkla iyi bir seçimdir. Dahası, eğer C dilini biliyorsanız bu harika olacaktır. Çünkü C ve C++ birbirlerine çok benzeyen iki dildir..

4. JAVA

Java, dünyadaki en popüler ve yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biridir. Java’yı Android akıllı telefon uygulamalarından, masaüstü uygulamalarına kadar çeşitli projeler için kullanabilirsiniz.

TIOBE güncel 2020 sıralamasında JAVA 3.Sırada yer alıyor.

Java’nın temelleri aslında C++ dilinden gelir, ancak Java’nın öğrenilmesi ve kullanılması, özellikle yeni başlayanlar için biraz daha kolaydır. Örneğin, Java geliştiricilerinin sahip olduğu temel amaçlarından biri, kodları birbirine benzemeyen iki cihazda çalışabilecek bir programlama dili oluşturmaktı. Java’nın sloganı da buradan gelmektedir: “Bir kez yaz, her yerde çalıştır.”

Bununla birlikte, Java tüm platformlarda, işletim sistemlerinde ve cihazlarda popüler ve popüler olmaya da devam ediyor. Bu çok yönlülük ve esneklik, Java’yı öğrenebileceğiniz en çok talep gören ve en yüksek ücretli programlama dillerinden biri yapıyor.

Java Diline Hakim Olursanız, Yüksek Ücretli İş Bulabilme Şansınız Artacaktır.

JAVA ÖĞRENMELİ MİYİM?

Kodlamayla neyi başarmak istediğinizden henüz tam olarak emin değilseniz, Java çok yönlülüğü sayesinde iyi bir seçenek olabilir.

Geliştirici arayan bir şirket için Java bilgisi önemlidir ve iş başvurularında sizi 1 adım öne çıkarır. Bununla birlikte, başlangıç ​​dostu olan, sıfırdan eksiksiz bir uygulama oluşturmak için daha az kod gerektiren, başka programlama dilleri de bulabilirsiniz. Java, ayrıca Android mobil geliştirme için en kullanışlı programlama dilidir.

5. JAVASCRIPT

Java ile karıştırılmaması gereken JavaScript, Web sitelerine hayat veren bir programlama dilidir. Web sitelerini, etkileşimli, kullanımı ilginç ve daha kullanıcı dostu hale getirir.

Bugünlerde, günlük olarak kullandığınız hemen hemen her web sayfası JavaScript kullanıyor. Söylemeye gerek yok, en popüler web geliştirme dillerinden biri ve piyasadaki en güçlü programlama dilleri arasındadır. Bu yüzden iş başvurularında puanınızı artıracak önemli bir beceridir.

AngularJS ve jQuery veya React gibi farklı çerçeveler ve kitaplıklar, ön uç geliştirme için JavaScript kullanmayı daha verimli ve ilginç hale getirir. JavaScript, istemci taraflı bir dildir, yani kodun kullanıcının tarayıcısında yürütüldüğü anlamına gelir. Ancak Node.js gibi yeni teknolojilerle sunucu taraflı bir dil olarak da kullanılabilir. Bu çok yönlülük, JavaScript’i daha da güçlü hale getirir ve sonuçta onu tam kullanışlı bir dil haline getirir.

JAVASCRİPT ÖĞRENMELİ MİYİM?

Ön uç web geliştiricisi olmak istiyorsanız , bir noktada JavaScript öğrenmeniz gerekir . JavaScript olmadan tam ölçekli bir web sitesi oluşturamazsınız.

JavaScript’i HTML ve CSS ile eşleştirdiğinizde, ilk ön uç geliştirici işinizi almak için eksiksiz bir beceri portföyüne sahip olursunuz!

Ayrıca, JavaScript şu anda web geliştirme için “popüler” ve en iyi programlama dillerinden biridir .

Bu nedenle, JavaScript’i öğrendikten sonra iş bulmakta sorun yaşamazsınız. Popülerliği, yeni ön uç çerçeveleri ile artmaya devam ediyor.

6. OBJECTIVE-C

Objecive-C, Apple’ın Mac OS X ve iOS için programlar geliştirmek için kullandığı birincil dildir. İlk olarak 80’lerde geliştirilen Objective-C, o zamandan beri iOS’un artan popülaritesiyle birlikte ciddi bir ivme kazandı.

Objective-C, C diline dayalı güçlü ve esnek bir programlama dilidir. Ancak, yeni başlayanlar için öğrenmesi en kolay programlama dili değildir. Objective-C, Apple cihazları için en kullanışlı programlama dili olsa da, Apple cihazlar için uygulama geliştirmedeki genel eğilim Swift dili yönünde ilerliyor.

Gelecekte Objective-C diline ne olacağını göreceğiz, ancak şimdilik hala iOS platformunda yazılım geliştirme için öğrenmeye değer ve gerekli bir programlama dilidir.

OBJECTİVE-C’Yİ ÖĞRENMELİ MİYİM?

App Store için uygulamalar oluşturmak istiyorsanız, Objective-C öğrenmeniz gereken gerekli bir beceridir. Objective-C’yi öğrenmeye başladığınızda, Swift öğrenmeye de hazırlıklı olun. Bu iki programlama dilinin kombinasyonu, size uzun bir süre boyunca iOS geliştirme için sağlam bir beceri stili verecektir.

7. PERL

PERL (Pratical Extraction and Reporting Language), ilk olarak 1987’de, Larry Wall tarafından Unix ortamı için geliştirilmiş olan açık kaynak kodlu ve o zamandan beri Perl 5 ve Perl 6 olmak üzere iki ayrı dilden oluşan küçük bir aile haline gelen yüksek seviyeli bir betik dilidir.

Başta Unix ortamı için geliştirilmiş olan Perl dili artık Linux ortamı içerisinde çalışabilme fonksiyonuna sahiptir. Perl dili ile web geliştirmeden sistem yönetimine kadar çeşitli uygulamalar geliştirildi.

Perl, yıllar içinde gezegendeki hemen hemen her işletim sisteminde kullanılabilen güçlü bir araca dönüştü. Bu nedenle, bazen bilgisayar dillerinin “İsviçre çakısı” olarak da anılır.

Perl dili yapı olarak C programlama diline benzer bir mimariye sahiptir. Genellikle Perl, CGI scriptler meydana getirme ve web sayfaları için çeşitli uygulamaların meydana getirilmesi aşamasında kullanılır.

Bununla birlikte Perl, genellikle tek bir soruna birden çok çözüm sunar. Bu şekilde, belirli bir sorunu çözme konusunda Ruby diline de benzer.

Başlangıç ​​seviyesindeki bir programcıysanız, Perl’in diğer programlama dilleri gibi biraz göz korkutucu özelliklerle geldiğini unutmayın. Örneğin, sözdiziminde kafa karıştırıcı sembollerin aşırı kullanımı ile ünlü olan Perl, bu özelliğiyle kodlamaya yeni başlayanlar için ilk bakışta biraz zor görünebilir.

PERL’İ ÖĞRENMELİ MİYİM?

Perl, güçlü ve çok yönlü bir programlama dilidir. Mantığı bir kez kavranıldığında, öğrenme konusunda çok büyük sorunlar yaşamazsınız.

Gelecekte bir geliştirici iş ilanına başvurmak istiyorsanız, potansiyel işverenlerinizin gerçekten Perl kullandığından emin olun.

Piyasadaki en popüler programlama dili olmadığı için, Perl geliştiricisi olarak çalışmak isteyeceğiniz bir şirket bulmaya çalışırken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

8. PHP

PHP, Web’deki en popüler betik dillerinden biridir.

PHP, HTML ile yazılmış web sayfaları oluşturmak için sunucu tarafında çalışan bir betik dilidir.

Yeni geliştiriciler için kullanımı nispeten kolay bir dildir ve bu durum onu en popüler programlama dillerinden biri yapar. Aslında, ilk 10 milyon web sitesinin %80’i şu anda PHP kullanıyor. İlginçtir ki, PHP hiçbir zaman gerçekten bir programlama dili olma niyetinde değildi. Başlangıçta yaratıcısı Rasmus Lerdorf’un Kişisel Ana Sayfasını (PHP) korumasına yardımcı olmak için bir araç seti olarak yaratıldı.

Bunun yanında, PHP o zamandan beri Web’deki en popüler betik dillerinden biri haline geldi. Tıpkı Python veya Perl gibi sunucu taraflı bir dil olan PHP, oturum açma sayfaları, fotoğraf galerileri, tartışma forumları ve çok daha fazlasını oluşturmak gibi etkili konularda elinden geleni yapabilir.

WordPress, Facebook ve Tumblr gibi hepimizin aşina olduğu siteler PHP kullanırlar.

PHP ÖĞRENMELİ MİYİM?

PHP’yi kullanmaya başlamak kolay olduğundan, yeni başlayan bir programcı için harika bir seçim olabilir.

PHP, WordPress geliştirme için en kullanışlı programlama dilidir. PHP diline hakim olarak, WordPress için eklentiler ve temalar yaratabilir ve bunları iyi fiyatlara satabilirsiniz.

9. PYTHON

Python kullanıcı dostu ve pratik bir programlama dilidir.

Python, bulabileceğiniz en başlangıç ​​dostu programlama dillerinden biridir. Kodlamaya yeni başlıyorsanız, programlamanın temellerini öğrenmek için mükemmeldir.

Python, çok sezgisel ve temiz olduğu için dilin nasıl çalıştığını anlamak o kadar çok fazla zaman almaz. Bu, programlamanın ne hakkında olduğunu öğrenmek için daha fazla zaman ayırabileceğiniz ve genel olarak kodlamanın temellerini öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca Python, farklı kodlama projeleri için kullanabileceğiniz çok yönlü bir programlama dilidir.

  • Veri madenciliği
  • Makine öğrenmesi
  • İnternet uygulamaları
  • Oyun geliştirme vb.

PYTHON ÖĞRENMELİ MİYİM?

Sonuçları hızlı bir şekilde görmek ve en başından anlamlı projeler oluşturmak istiyorsanız, Python harika bir seçimdir. Çevrimiçi Python öğrenmek için yararlı kaynaklar bulmakta sorun yaşamayacaksınız .

Ayrıca, yalnız kalmayacaksınız. Çünkü, Python dili için yardım alabileceğini, internet üzerinde bir çok Python topluluğu bulunmaktadır.
Çözüm bulamadığınız zamanlarda, StackOverFlow gibi Soru-Cevap sitelerinden yardım almaya çalışabilirsiniz.

Programlamayı öğrenmenin biraz bunaltıcı olabileceğini ve gelecekte ne tarafa yöneleceğiniz konusunda problem yaşayabileceğinizi biliyorum. Python, veri madenciliğinden oyun geliştirmeye kadar o kadar çok farklı proje oluşturmanıza olanak tanır ki, hemen bugün öğrenmeye başlayabilir ve ilerledikçe en çok sevdiğiniz alana kolayca geçiş yapabilirsiniz.

10. RUBY

Ruby, Verimlilik ve sadelik üzerine odaklanmış, açık kaynak kodlu dinamik bir dildir.

Ruby, ilk olarak 1995 yılında piyasaya sürülen çok yüksek seviyeli, çok amaçlı bir programlama dilidir.

Çalışmak için en eğlenceli ve yaratıcı programlama dillerinden biridir, çünkü çoğu zaman belirli bir problemi çözmenin birkaç farklı yolunu bulabilirsiniz. Ruby’yi öğrenmek sizi kesinlikle dik bir öğrenme eğrisi ile ödüllendirir ve sonuçları oldukça hızlı bir şekilde görmenizi sağlar. Örneğin, Ruby on Rails çerçevesini kullanarak şaşırtıcı derecede hızlı sıfırdan bir web uygulaması oluşturabilirsiniz.

Bu nedenle Ruby, yeni başlayanlar için web uygulamalarını olabildiğince çabuk başlatmanız konusunda en kullanışlı programlama dillerinden biridir.

RUBY ÖĞRENMELİ MİYİM?

Hızlı ilerleme ve sıfırdan bütün bir uygulama oluşturmak istiyorsanız (kendi başınıza bile), Ruby, sonuçları hızlı bir şekilde görmek için en kullanışlı programlama dilidir.

Bunu Rails çerçevesiyle eşleştirerek beklediğinizden daha hızlı bir web uygulaması oluşturabilirsiniz.

Her şeyden önce Ruby, küçük teknoloji şirketleri arasında popülerdir. Dolayısıyla, bu gibi şirketlerde çalışmak isterseniz, Ruby ilk programlama diliniz olarak güvenli bir seçim olabilir.

11. SWIFT

Swift, Apple tarafından iOS ve macOS platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan güçlü ve kullanımı kolay, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Apple, 2014 yılında Swift olarak bilinen kendi programlama dilini geliştirdi. Bundan önce, iOS geliştirme için birincil dil Objective-C diliydi.

Bu nedenle Swift, iOS ve OS X geliştiricileri için, uygulama pazarında harika uygulamalar yaratmak için mükemmel araçlar sağlıyor. Mobil uygulama pazarındaki büyük talep göz önüne alındığında, Swift’in hızla çok popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil. Ölçeklenebilir ve hızlı bir dildir. Ayrıca Swift, Ruby ve Python’dan büyük ölçüde etkilenmiştir, bu nedenle yeni başlayanlar için uygundur ve kullanımı kolaydır.

Diğer dillere kıyasla henüz çok daha yeni bir dil olduğu için, destek toplulukları ve forumlar diğer dillere göre daha az. Fakat bu yardım hiç yok anlamına gelmiyor. Diğer dillerde de olduğu gibi elbette zamanla, Swift geliştiricileri artacak ve yeni topluluklar oluşacaktır.

SWİFT ÖĞRENMELİ MİYİM?

Mac OS veya iOS için yerel uygulamalar geliştirmek istiyorsanız, Swift tercih etmeniz gereken bir beceridir. Apple’ın geleceği şu anda oldukça ümit verici göründüğü için Swift, uzun vadeli hedeflerinizde harika yatırım aracı olabilir.

Swift’i Objective-C ile organize kullanmak tercih edilmesi gereken harika bir seçim olur, çünkü Objective-C kodunu anlayabilmek, ciddi bir iOS geliştiricisinin ihtiyacı duyacağı bir beceridir.

Özetlemek Gerekirse…

Bu makale, öğrenmeye başlamak için programlama dilleri arasında seçim yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Umarım, yeni başlayanlar için yararlı ve bilgi verici bir makale olmuştur.

Programlama ve Yazılım konusunda kendinizi geliştirmenin uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu unutmayın. Kendinize neden ve nasıl sorularını sık sık sorun. Önemli olan bir adet programlama dilinin kurallarına hakim olduktan sonra, yazılım geliştiricisi kimliğine bürünmeye çalışmak değildir.

Ülkemiz şartlarında maalesef ki, Türkçe ve bilgi verici kaynaklar çok yetersiz. Bu yüzden kendimizi öncelikle İngilizce gibi yabancı bir dilde geliştirmeli ve bulabildiğimiz her kaynağı okuyup öğrenmeye çalışmalıyız. Bilgisayar donanımlar ve matematik konularında da kendimizi çok geliştirmeliyiz. Çünkü programlama konusunda geliştiğinizde bunlara çok ihtiyacınız olacak. Matematik hayatın her alanında olduğu gibi yazılım alanında da en önemli faktör. Bu makaleyi beğendiyseniz ve okumaya değer bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Okuyun. Okutun. Sağlıcakla Kalın.

Paylaşmak İster Misiniz?